Publiczne Gimnazjum nr 37 w Łodzi
 
 

 

 

 

Osiągnięcia i sukcesy uczniów naszej szkoły
   
Kadra nauczycielska
Nasze pracownie
Imprezy szkolne
Koła zainteresowań

Zajęcia sportowe
Współpraca
Wycieczki szkolne
Uczeń z klasą, Szkoła z klasą, Nauczyciel z klasą
   
Rekrutacja
Egzamin gimnazjalny
Absolwenci
Harmonogram
Rozkład godzin
Plan lekcji
   

Wykaz podręczników
Dokumenty szkolne
Dla rodziców
Prace uczniów
Konkursy
Zajęcia dodatkowe
   
  Informacja BIP

 
 
 
 
  wycieczki szkolne ...

 
     
 

Lekcje historii w terenie


XXVII lekcja historii w terenie. Justynów-Żakowice-Eminów 29.09.2016 r.          

Rajd był poświęcony postaci Marii Jasińskiej, żołnierzowi ZWZ-AK, która brała udział w przerzutach brytyjskich oficerów – uciekinierów z obozów jenieckich z terenów III Rzeszy Niemieckiej na tereny Generalnego Gubernatorstwa. Akcja przerzutu otrzymała kryptonim „Dorsze”. Maria Jasińska po realizacji zadania w wyniku dekonspiracji została aresztowana przez Gestapo i stracona. Wyrok wykonano
20 kwietnia 1943 r., a 10 listopada 1944 r. komendant Okręgu Łódź AK ppłk Michał Stempkowski odznaczył ją Krzyżem Virtuti Militari.

Celem terenowej lekcji historii było zapoznanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z działalnością przerzutową Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej z terenów okupowanej Polski do Wielkiej Brytanii. Łódzkie struktury AK odegrały na tych szlakach ważną rolę.
Trasa rajdu objęła przemarsz szlakiem operacji „Dorsze” lasami wokół węzła kolejowego Koluszki, zwiedzanie cmentarzy wojennych i miejsc pamięci w rejonie Justynowa, Gałkówka, Kaletnika. Zakończenie rajdu miało miejsce w Szkole Podstawowej w Różycy.

XIX lekcja historii w terenie. Budy Grabskie 19-21.06.2012r         

W dniach 19-21 czerwca 2012 r. staraniem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi odbyła się XIX lekcja historii w terenie pt. "Opowieści Puszczy Bolimowskiej 1863-1945". Impreza, która była trzydniowym rajdem edukacyjnym, przeniosła uczestników w okolice Bolimowa, Bud Grabskich, Nieborowa, Łowicza i Rogowa (arboretum). Organizowany cyklicznie rajd połączony jest z konkursem wiedzy historycznej i skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej z obszaru działania Oddziału IPN w Łodzi.
Tematyka rajdu sprzyjała upamiętnieniu historii powstania styczniowego oraz I i II wojny światowej na terenie Puszczy Bolimowskiej, a także pogłębieniu wiedzy o historii ziemi łowickiej i skierniewickiej.

XX lekcja Historii w terenie. Łódź -25.09.2012r                             

Rajd związany z martyrologią Polaków, Żydów i dzieci, które przez okupanta niemieckiego były więzione w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Rajd ten był zorganizowany na terenie byłego getta łódzkiego
w dn. 25 września 2012r.

XXI lekcja historii w terenie. Warta 04.10.2013r                           

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przygotowało dla młodzieży szkolnej z regionu łódzkiego rajd i konkurs wiedzy historycznej pt. "Wojna Obronna 1939 r. nad Wartą". Dwudziesta pierwsza lekcja historii w terenie odbyła się w piątek 4 października 2013 r.
Celem lekcji było upowszechnianie wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej wiedzy o historii i kulturze ziemi sieradzkiej, zwłaszcza działań wojennych we wrześniu 1939 r. Uczestnicy lekcji zwiedzili należący do Jacka Kopczyńskiego prywatny zbiór zabytkowych pojazdów wojskowych w Boczkach koło Rossoszycy, przemaszerowali lasami wokół Rososzycy do parku krajobrazowego dorzecza rzeki Warty i zalewu Jeziorsko, zwiedzili cmentarze z mogiłami żołnierzy września 1939 r. i bunkry nad rzeką Wartą, a także miejscowość Warta, w której znajduje się klasztor oo. benedyktynów oraz cmentarz żydowski. Trasa rajdu liczyła ok. 17 km.

XXIII lekcja historii w terenie. Gałków-Różyca 03.10.2014r           

3 października 2014 r. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zorganizowało kolejną lekcję historii w terenie. W związku z setną rocznicą bitwy łódzkiej, która pochłonęła 200 tys. ofiar, w tym licznych Polaków walczących w armiach niemieckiej i rosyjskiej, szlak jesiennego rajdu został wytyczony na obszarze walk stoczonych w okresie wrzesień-listopad 1914 r. Młodzież zwiedziła cmentarze wojenne w rejonie lasów: wiączyńskiego i gałkowskiego oraz Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym. Odbył się także konkurs wiedzy historycznej.

XXIV lekcja historii w terenie. Ręczno-Majkowice 18.06.2015r      

Rajd poświęcony był działalności podziemia niepodległościowego w okresie drugiej wojnie światowej w rejonie ziemi piotrkowskiej i radomskiej ze szczególnym uwzględnieniem postaci gen. Stanisława Karlińskiego ps. "Burza". Po rozwiązaniu AK rozkazem gen. Leopolda Okulickiego z 19 stycznia 1945 roku, wielu byłych akowców nie wyszło z lasu pozostając w konspiracji. Wiele oddziałów takich, jak Stanisława Karlińskiego brało udział w walkach z siłami NKWD czy regularnym wojskiem sowieckim. Brawurowymi akcjami było odbijanie więźniów-patriotów z ubeckich i sowieckich więzień. Uczniowie podczas rajdu mogli się zapoznać z zabytkami z XVI wieku znajdującymi się w Ręcznie, Majkowicach
i Bąkowej Górze, a także poznać faunę i florę tego malowniczego obszaru.